User Role Editor 2.0 - en to ar translation catalogue (157 entries)

en: User Role Editor requires WordPress 3.0 or newer.
ar: هذه الإضافة تتطلب نسخة ووردبريس 3.0 أو احدث

en: Please update!
ar: الرجاء التحديث!

en: User Role Editor requires PHP 5.0 or newer.
ar: هذه الإضافة تتطلب استخدام بي اتش بي 5.0 أو احدث.

en: Only
ar: فقط

en: is allowed to use
ar: مسموح للأستخدام

en: User Role Editor
ar: محرر دور المستخدم

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Changelog
ar: سجل التغييرات

en: Capabilities
ar: الامكانيات

en: Error is occur. Please check the log file.
ar: حدث خطأ. الرجاء فحص ملف السجل.

en: Database operation error. Check log file.
ar: خطأ في عمليات قاعدة البيانات. الرجاء افحص ملف السجل.

en: No backup data. It is created automatically before the first role data update.
ar: لا نسخ احتياطية متوفرة. لقد انشئت تلقائياً قبل التحديث الأول للدور.

en: Backup record is created for the current role capabilities
ar: سجل النسخة الاحتياطية تم انشاءه لقدرات الدور الحالية

en: Error: Role name must contain latin characters and digits only!
ar: خطأ: اسم الدور يجب أن يحتوي على حروف لاتينية وأرقام فقط!

en: Role %s exists already
ar: الدور %s  موجود أصلاً

en: Error is encountered during new role create operation
ar: حدث خطأ اثناء عملية إنشاء دور جديد

en: Role %s is created successfully
ar: الدور %s  تم انشاءه بنجاح

en: Error encountered during role delete operation
ar: حدث خطأ اثناء عملية حذف الدور

en: Role %s is deleted successfully
ar: الدور %s  تم حذفه بنجاح

en: Error encountered during default role change operation
ar: هناك خطأ اثناء محاولة وضع الدور الافتراضي

en: Default role for new users is set to %s successfully
ar: الدور الافتراضي للمستخدمين الجدد تم وضعه على %s  بنجاح

en: Editor
ar: محرر

en: Author
ar: كاتب

en: Contributor
ar: مساهم

en: Subscriber
ar: مشترك

en: Switch themes
ar: تبديل القوالب

en: Edit themes
ar: تحرير القوالب

en: Activate plugins
ar: تنشيط الإضافات

en: Edit plugins
ar: تحرير الاضافات

en: Edit users
ar: تحرير المستخدمين

en: Edit files
ar: تحرير الملفات

en: Manage options
ar: إدارة الخيارات

en: Moderate comments
ar: ادارة التعليقات

en: Manage categories
ar: ادارة الأقسام

en: Manage links
ar: ادارة الروابط

en: Upload files
ar: رفع الملفات

en: Import
ar: استيراد

en: Unfiltered html
ar: هتمل غير مفلتر

en: Edit posts
ar: تحرير التدوينات

en: Edit others posts
ar: تحرير تدوينات الغير

en: Edit published posts
ar: تحرير التدوينات المنشورة

en: Publish posts
ar: نشر التدوينات

en: Edit pages
ar: تحرير الصفحات

en: Read
ar: قراءة

en: Level 10
ar: المستوى 10

en: Level 9
ar: مستوى 9

en: Level 8
ar: مستوى 8

en: Level 7
ar: مستوى 7

en: Level 6
ar: مستوى 6

en: Level 5
ar: مستوى 5

en: Level 4
ar: مستوى 4

en: Level 3
ar: مستوى 3

en: Level 2
ar: مستوى 2

en: Level 1
ar: مستوى 1

en: Level 0
ar: مستوى 0

en: Edit others pages
ar: تحرير صفحات الغير

en: Edit published pages
ar: تحرير الصفحات المنشورة

en: Publish pages
ar: نشر الصفحات

en: Delete pages
ar: حذف الصفحات

en: Delete others pages
ar: حذف صفحات الغير

en: Delete published pages
ar: حذف الصفحات المنشورة

en: Delete posts
ar: حذف التدوينات

en: Delete others posts
ar: حذف تدوينات الغير

en: Delete published posts
ar: حذف التدوينات المنشورة

en: Delete private posts
ar: حذف التدوينات الخاصة

en: Edit private posts
ar: تحرير التدوينات الخاصة

en: Read private posts
ar: قراءة التدوينات الخاصة

en: Delete private pages
ar: حذف الصفحات الخاصة

en: Edit private pages
ar: تحرير الصفحات الخاصة

en: Read private pages
ar: قراءة الصفحات الخاصة

en: Delete users
ar: حذف المستخدمين

en: Create users
ar: إنشاء المستخدمين

en: Unfiltered upload
ar: الرفع غير المفلتر

en: Edit dashboard
ar: تحرير واجهة لوحة التحكم

en: Update plugins
ar: تحديث الإضافات

en: Delete plugins
ar: حذف الإضافات

en: Install plugins
ar: تنصيب الإضافات

en: Update themes
ar: تحديث القوالب

en: Install themes
ar: تنصيب القوالب

en: Update core
ar: تحديث ووردبريس

en: List users
ar: قائمة المستخدمين

en: Remove users
ar: إزالة المستخدمين

en: Add users
ar: إضافة مستخدمين

en: Promote users
ar: ترقيّة مستخدمين

en: Edit theme options
ar: تحرير خيارات القالب

en: Delete themes
ar: حذف القوالب

en: Export
ar: تصدير

en: Error: Capability name must contain latin characters and digits only!
ar: خطأ: الإسم يجب أن يحتوي على أحرف لاتينية وأرقام فقط!

en: Capability %s is added successfully
ar: القدرة %s تمت اضافتها بنجاح

en: Capability %s exists already
ar: القدرة %s موجودة أصلاً

en: Error! You do not have permission to delete this capability: %s!
ar: خطأ! ليست لديك الصلاحيّة لحذف هذه القدرة: %s!

en: Capability %s is removed successfully
ar: القدرة %s تم حذفها بنجاح

en: Help
ar: مساعدة

en: None
ar: لا شيء

en:  Name can not be empty!
ar: الإسم لا يمكن أن يكون فارغاً!

en:  Name must contain latin characters and digits only!
ar: الإسم يجب أن يحتوي على أحرف لاتينية وأرقام فقط!

en: Delete Role
ar: حذف الدور

en: Change Default Role
ar: تغيير الدور الافتراضي

en: Restore Roles from backup copy. Be careful, backup was created when you started URE 1st time. All changes you made after that will be lost
ar: استعادة الأدوار من نسخة احتياطية. كن حذراً، النسخة الإحتياطية تم إنشاؤها عندما بدأت بإستخدام الإضافة لأول مرة. كل التغييرات التي حصلت بعد هذا سوف تضيع

en: Warning! Be careful - removing critical capability could crash some plugin or other custom code
ar: تحذير! كن حذراً - إزالة القدرات المهمة قد تدمر بعض الخصائص والأكواد الإضافية

en: Please confirm to continue
ar: الرجاء التأكيد لإكمال العملية

en: Role "%s" update: please confirm to continue
ar: تحديث الدور  "%s" :  الرجاء التأكيد لإكمال العملية

en: Select Role and change its capabilities list
ar: اختر الدور و غيّر قائمة قدراته

en: Select Role:
ar: احتر الدور:

en: Show capabilities in human readable form
ar: عرض القدرات بطريقة سهلة القراءة للمستخدمين

en: Show deprecated capabilities
ar: عرض القدرات المنتقصة

en: If checked, then apply action to ALL sites of this Network
ar: اذا أخترت، إذن طبق العملية على كل المواقع في الشبكة

en: Apply to All Sites
ar: طبق على كل المواقع

en: Core capabilities:
ar: قدرات اساسية:

en: Custom capabilities:
ar: قدرات مخصصة:

en: Update
ar: تحديث

en: Save Changes
ar: حفظ التغييرات

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Cancel not saved changes
ar: إلغاء التغييرات غير المحفوظة

en: Select All
ar: اختر الكل

en: Select All Capabilities
ar: اختر كافة القدرات

en: Unselect All
ar: إلغاء اختيار الكل

en: Unselect All Capabilities
ar: إلغاء اختيار كافة القدرات

en: Reverse
ar: عكس

en: Turn checked capabilities off and vise versa
ar: إقلب القدرات المُختارة العكس بالعكس

en: Reset
ar: إعادة

en: Restore Roles from backup copy
ar: استعادة الادوار من نسخة احتياطية

en: Add New Role
ar: اضف دور جديد

en: Name:
ar: الاسم:

en: Make copy of:
ar: خذ نسخة من:

en: Add
ar: اضف

en: Add New User Role
ar: اضافة دور لمستخدم جديد

en: Default Role for New User
ar: الدور الافتراضي للمستخدم الجديد

en: Change
ar: تغيير

en: Set as Default User Role
ar: اجعله كـدور افتراضي للمستخدم

en: Delete
ar: حذف

en: Delete User Role
ar: حذف دور المستخدم

en: Add New Capability
ar: إضافة قدرة جديدة

en: Remove Capability
ar: أزالة القدرات

en: Remove
ar: إزالة

en: Remove User Capability
ar: إزالة قدرات المستخدم

en: User "%s" update: please confirm to continue
ar: تحديث "%s" المستخدم: الرجاء التأكيد لإكمال العملية

en: Change capabilities for user
ar: تغيير القدرات لهذا المستخدم

en: Role:
ar: دور:

en: Add capabilities to this user:
ar: أضف قدرات الى هذا المستخدم:

en: User Roles are restored from the backup data.
ar: أدوار المستخدمين ام استعادتها من النسخة الاحتياطية.

en: Error:
ar: خطأ

en: Role
ar: دور

en: does not exist
ar: غير موجود

en: is updated successfully
ar: تم تحديثه بنجاح

en: User
ar: مستخدم

en: capabilities are updated successfully
ar: تم تحديث القدرات بنجاح

en: About this Plugin:
ar: عن الإضافة:

en: Author's website
ar: موقع المؤلف

en: Plugin webpage
ar: صفحة الإضافة

en: FAQ
ar: الأسئلة الشائعة

en: Greetings
ar: التحيات

en: Greetings:
ar: التحيات:

en: It's me, the author
ar: هذا أنا، المؤلف

en: For the code to hide administrator role
ar: إخفاء دور المدير

en: For the code enhancement suggestion
ar: الإقتراحات التعزيزية

en: Do you wish to see your name with link to your site here? You are welcome! Your help with translation and new ideas are very appreciated.
ar: خل تتمنى أن ترى أسمك ورابط موقعك هنا؟ مرحباً بك! مساعدتك في الترجمة أو الأفكار الجديدة مقدّرة.
