User Role Editor - en to fa translation catalogue (174 entries)

en: User Role Editor requires WordPress 3.0 or newer.
fa: ویرایشگر نقش کاربر به وردپرس 3.0 یا جدیدتر احتیاج دارد

en: Please update!
fa: ! لطفا بروزرسانی شود

en: User Role Editor requires PHP 5.0 or newer.
fa: ویرایشگر نقش کاربر به پی‌اچ‌پی 5.0 یا جدیدتر احتیاج دارد

en: Only
fa: فقط

en: is allowed to use
fa: مجاز به استفاده از

en: User Role Editor
fa: ویرایش نقش کاربر

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Changelog
fa: تاریخ تغییرات

en: Capabilities
fa: توانمندی‌ها

en: Error is occur. Please check the log file.
fa: اشکالی رخ داده، لطفاً لاگ عملیات را ببینید

en: Database operation error. Check log file.
fa: مشکل با دیتابیس. لطفاً لاگ عملیات را ببینید

en: No backup data. It is created automatically before the first role data update.
fa: اطلاعات پشتیبانی وجود ندارد. این پشتیبان به طور خودکار قبل از اولین بروزرسانی نقش ایجاد می شود

en: Backup record is created for the current role capabilities
fa: اطلاعات پشتیبان برای تنظیمات نقش فعلی ذخیره شد

en: Error: Role name must contain latin characters and digits only!
fa: مشکل: نام نقش باید فقط شامل کاراکترهای لاتین و اعداد باشد

en: Role %s exists already
fa: نقش %s وجود دارد

en: Error is encountered during new role create operation
fa: در زمان ساخت نقش جدید مشکلی بوجود آمد

en: Role %s is created successfully
fa: نقش %s با موفقیت ساخته شد

en: Error encountered during role delete operation
fa: اشکال در پاک کردن نقش

en: Role %s is deleted successfully
fa: نقش %s با موفقیت پاک شد

en: Error encountered during default role change operation
fa: اشکال در عملیات تغییر نقش پیش فرض

en: Default role for new users is set to %s successfully
fa: نقش پیش فرض برای کاربران %s با موفقیت تنظیم شد

en: Editor
fa: ویرایشگر

en: Author
fa: نویسنده

en: Contributor
fa: مشارکت کننده

en: Subscriber
fa: مشترک

en: Switch themes
fa: تغییر پوسته

en: Edit themes
fa: ویرایش پوسته

en: Activate plugins
fa: فعال سازی افزونه

en: Edit plugins
fa: ویرایش افزونه

en: Edit users
fa: ویرایش کاربران

en: Edit files
fa: ویرایش فایلها

en: Manage options
fa: مدیریت تنظیمات

en: Moderate comments
fa: مدیریت نظرات

en: Manage categories
fa: مدیریت دسته ها

en: Manage links
fa: مدیریت لینکها

en: Upload files
fa: آپلود فایل

en: Import
fa: درون ریزی

en: Unfiltered html
fa: بدون فیلتر html

en: Edit posts
fa: ویرایش پستها

en: Edit others posts
fa: ویرایش نوشته های دیگران

en: Edit published posts
fa: ویرایش پستهای دیگران

en: Publish posts
fa: انتشار نوشته

en: Edit pages
fa: ویرایش برگه

en: Read
fa: خواندن

en: Level 10
fa: سطح 10

en: Level 9
fa: سطح 9

en: Level 8
fa: سطح 8

en: Level 7
fa: سطح 7

en: Level 6
fa: سطح 6

en: Level 5
fa: سطح 5

en: Level 4
fa: سطح 4

en: Level 3
fa: سطح 3

en: Level 2
fa: سطح 2

en: Level 1
fa: سطح 1

en: Level 0
fa: سطح 0

en: Edit others pages
fa: ویرایش برگه های دیگران

en: Edit published pages
fa: ویرایش برگه های منتشر شده

en: Publish pages
fa: انتشار برگه

en: Delete pages
fa: حذف برگه

en: Delete others pages
fa: حذف برگه های دیگران

en: Delete published pages
fa: حذف برگه های منتشر شده

en: Delete posts
fa: حذف نوشته ها

en: Delete others posts
fa: حذف نوشته های دیگران

en: Delete published posts
fa: حذف نوشته های منتشر شده

en: Delete private posts
fa: حذف نوشته های خصوصی

en: Edit private posts
fa: ویرایش نوشته های خصوصی

en: Read private posts
fa: خواندن نوشته های خصوصی

en: Delete private pages
fa: حذف برگه های خصوصی

en: Edit private pages
fa: ویرایش برگه های خصوصی

en: Read private pages
fa: خواندن برگه های خصوصی

en: Delete users
fa: حذف کاربران

en: Create users
fa: ایجاد کاربر

en: Unfiltered upload
fa: آپلود بدون محدودیت

en: Edit dashboard
fa: ویرایش پیش خوان

en: Update plugins
fa: بروز رسانی افزونه ها

en: Delete plugins
fa: حذف افزونه ها

en: Install plugins
fa: نصب افزونه ها

en: Update themes
fa: بروز رسانی پوسته ها

en: Install themes
fa: نصب پوسته

en: Update core
fa: بروزرسانی وردپرس

en: List users
fa: لیست کاربران

en: Remove users
fa: حذف کاربران

en: Add users
fa: افزودن کاربر

en: Promote users
fa: ترفیع کاربران

en: Edit theme options
fa: ویرایش تنظیمات پوشته

en: Delete themes
fa: حذف پوسته ها

en: Export
fa: برون ریزی

en: Error: Capability name must contain latin characters and digits only!
fa: مشکل: نام نقش باید فقط شامل کاراکترهای لاتین و اعداد باشد

en: Capability %s is added successfully
fa: نقش %s با موفقیت ساخته شد

en: Capability %s exists already
fa: قابلیت %s در حال حاضر وجود دارد

en: Error! You do not have permission to delete this capability: %s!
fa: خطا! شما مجوز حذف این قابلیت را ندارید: %s!

en: Capability %s is removed successfully
fa: نقش %s با موفقیت ساخته شد

en: Help
fa: راهنما

en: None
fa: هیچ

en:  Name can not be empty!
fa: نام نقش نمی تواند خالی باشد

en:  Name must contain latin characters and digits only!
fa: نام نقش باید فقط شامل کاراکترهای لاتین و اعداد باشد

en: Delete Role
fa: حذف نقش

en: Change Default Role
fa: تغییر نقش پیش فرض

en: Restore Roles from backup copy. Be careful, backup was created when you started URE 1st time. All changes you made after that will be lost
fa: بازگردانی نقشها از بک‌آپ. با دقت، بک‌آپ هنگام اولین اجرای افزونه ایجاد میشود و تمام تغییرات به حالت اول برگردانده خواهد شد.

en: Warning! Be careful - removing critical capability could crash some plugin or other custom code
fa: هشدار! با دقت - حذف قابلیتهای بحرانی باعث از کار افتادن افزونه‌ها و دیگر حالتها خواهد شد

en: Please confirm to continue
fa: برای ادامه دادن تأیید کنید

en: Role "%s" update: please confirm to continue
fa: برای تأیید کلیک کنید  "%s" بروز رسانی نقش

en: Select Role and change its capabilities list
fa: نقشی را انتخاب کنید و دسترسیهایش را درلیست زیر تغییر دهید

en: Select Role:
fa: انتخاب نقش:

en: Show capabilities in human readable form
fa: نمایش دسترسیها به فرم قابل درک

en: Show deprecated capabilities
fa: نمایش قابلیت های بیهوده

en: If checked, then apply action to ALL sites of this Network
fa: در صورت انتخاب، و سپس اعمال  به همه سایت های این شبکه اعمال می شود

en: Apply to All Sites
fa: اعمال به تمام سایتها

en: Update
fa: بروزرسانی

en: Save Changes
fa: ذخیرۀ تغییرات

en: Cancel
fa: لغو

en: Cancel not saved changes
fa: لغو تغییرات اعمال نشده

en: Select All
fa: انتخاب همه

en: Select All Capabilities
fa: انتخاب تمام قابلیتها

en: Unselect All
fa: همه را از حالت انتخاب خارج کن

en: Unselect All Capabilities
fa: همه قابلیتها را از حالت انتخاب خارج کن

en: Reverse
fa: بازگرداندن

en: Turn checked capabilities off and vise versa
fa: ویژگی های خاموش را روشن کن و بالعکس

en: Reset
fa: تنظیم مجدد

en: Restore Roles from backup copy
fa: بازیابی نقش ها از نسخۀ پشتیبان

en: Add New Role
fa: اضافه کردن نقش جدید

en: Name:
fa: نام:

en: Make copy of:
fa: ساخت کپی از:

en: Add
fa: اضافه

en: Add New User Role
fa: اضافه کردن نقش کاربری جدید

en: Default Role for New User
fa: نقش پیش فرض برای کاربر جدید

en: Change
fa: تغییر

en: Set as Default User Role
fa: تنظیم به عنوان نقش پیش فرض کاربر

en: Delete
fa: حذف

en: Delete User Role
fa: حذف نقش کاربری

en: Add New Capability
fa: اضافه کردن نقش جدید

en: Remove Capability
fa: حذف قابلیت

en: Remove
fa: حذف

en: Remove User Capability
fa: حذف قابلیت کاربر

en: User "%s" update: please confirm to continue
fa: برای تأیید کلیک کنید  "%s" بروز رسانی نقش

en: Change capabilities for user
fa: تغییر قابلیتهای برای کاربر

en: Role:
fa: نقش:

en: Add capabilities to this user:
fa: افزودن قابلیت برای این کاربر:

en: User Roles are restored from the backup data.
fa: دسترسیهای نقش از اطلاعات پشتیبان بازیابی شدند

en: Error:
fa: خطا:

en: Role
fa: نقش

en: does not exist
fa: پیدا نشد

en: is updated successfully
fa: با موفقیت بروزرسانی شد

en: User
fa: کاربر

en: capabilities are updated successfully
fa: با موفقیت بروزرسانی شد

en: About this Plugin:
fa: در مورد افزونه

en: Author's website
fa: سایت نویسنده

en: Plugin webpage
fa: وبسایت افزونه

en: FAQ
fa: سؤالات

en: Greetings
fa: خوشامدگویی ها

en: Greetings:
fa: تشکر از:

en: It's me, the author
fa: منم، نویسنده!

en: For the help with Belorussian translation
fa: برای ترجمه به زبان بلاروسی

en: For the help with Brasilian translation
fa: برای ترجمه به زبان برزیلی

en: For the help with Chinese translation
fa: برای ترجمه به زبان چینی

en: For the help with Dutch translation
fa: برای ترجمه به زبان هلندی

en: For the help with Finnish translation
fa: برای ترجمه به زبان فنلاندی

en: For the help with French translation
fa: برای ترجمه به زبان فرانسوی

en: For the help with German translation
fa: برای ترجمه به زبان آلمانی

en: For the help with Hebrew translation
fa: برای کمک ترجمه عبری

en: For the help with Hindi translation
fa: برای کمک ترجمه هندی

en: For the help with Hungarian translation
fa: برای ترجمه به زبان مجارستانی

en: For the help with Italian translation
fa: برای ترجمه به زبان ایتالیایی

en: For the help with Japanese translation
fa: برای ترجمه به زبان ژاپنی

en: For the help with Lithuanian translation
fa: برای کمک ترجمه لیتوانیایی

en: For the help with Persian translation
fa: برای ترجمه به زبان فارسی

en: For the help with Polish translation
fa: برای ترجمه به زبان لهستانی

en: For the help with Spanish translation
fa: برای ترجمه به زبان اسپانیایی

en: For the updated Swedish translation
fa: برای ترجمه به زبان سوئدی

en: For the help with Swedish translation
fa: برای ترجمه به زبان سوئدی

en: For the help with Turkish translation
fa: برای ترجمه به زبان ترکی

en: For the code to hide administrator role
fa: برای کد مخفی کنندۀ نقش مدیر

en: For the code enhancement suggestion
fa: برای کد افزایش پیشنهاد

en: Do you wish to see your name with link to your site here? You are welcome! Your help with translation and new ideas are very appreciated.
fa: میخوایین اسم و لینک سایتتون رو اینجا ببینید؟ در ترجمه و ایده دهی کمک کنید
