User Role Editor 2.0 - en to it translation catalogue (167 entries)

en: User Role Editor requires WordPress 3.0 or newer.
it: User Role Editor richiede WordPress 3.0 o superiori.

en: Please update!
it: Per favore aggiorna!

en: User Role Editor requires PHP 5.0 or newer.
it: User Role Editor richiede PHP 5.0  o superiori.

en: Only
it: Solo

en: is allowed to use
it: ha il permesso di usare

en: User Role Editor
it: Editor Ruoli Utente

en: Settings
it: Impostazioni

en: Changelog
it: Storico degli Aggiornamenti

en: Capabilities
it: Permessi

en: Error is occur. Please check the log file.
it: Si è verificato un errore. Controllare il log.

en: Database operation error. Check log file.
it: Errore del database. Controllare il log.

en: No backup data. It is created automatically before the first role data update.
it: Nessun backup. Il primo backup viene creato automaticamente dopo il primo aggiornamento dei ruoli.

en: Backup record is created for the current role capabilities
it: Backup creato per i permessi attuali dei ruoli.

en: Error: Role name must contain latin characters and digits only!
it: Errore: il nome del ruolo deve contenere solo numeri e caratteri latini!

en: Role %s exists already
it: Il ruolo %s esiste già

en: Error is encountered during new role create operation
it: Si è verificato un errore nella creazione di un nuovo ruolo

en: Role %s is created successfully
it: Il ruolo %s è stato creato con successo.

en: Error encountered during role delete operation
it: Si è verificato un errore nella cancellazione del ruolo

en: Role %s is deleted successfully
it: Ruolo %s cancellato con successo.

en: Error encountered during default role change operation
it: Si è verificato un errore nella modifica del ruolo di default.

en: Default role for new users is set to %s successfully
it: Il ruolo di default per i nuovi utenti è stato impostato con successo su %s

en: Editor
it: Editore

en: Author
it: Autore

en: Contributor
it: Collaboratore

en: Subscriber
it: Sottoscrittore

en: Switch themes
it: Cambiare tema

en: Edit themes
it: Modificare temi

en: Activate plugins
it: Attivare plugins

en: Edit plugins
it: Modificare plugins

en: Edit users
it: Modificare Utenti

en: Edit files
it: Modificare file

en: Manage options
it: Gestire le opzioni

en: Moderate comments
it: Moderare i commenti

en: Manage categories
it: Gestire le categorie

en: Manage links
it: Gestire i link

en: Upload files
it: Caricare file

en: Import
it: Importare

en: Unfiltered html
it: html non filtrato

en: Edit posts
it: Modificare articoli

en: Edit others posts
it: Modificare articoli di altri Utenti

en: Edit published posts
it: Modificare articoli pubblicati

en: Publish posts
it: Pubblicare articolo

en: Edit pages
it: Modificare pagine

en: Read
it: Leggere

en: Level 10
it: Livello 10

en: Level 9
it: Livello 9

en: Level 8
it: Livello 8

en: Level 7
it: Livello 7

en: Level 6
it: Livello 6

en: Level 5
it: Livello 5

en: Level 4
it: Livello 4

en: Level 3
it: Livello 3

en: Level 2
it: Livello 2

en: Level 1
it: Livello 1

en: Level 0
it: Livello 0

en: Edit others pages
it: Modificare pagine di altri Utenti

en: Edit published pages
it: Modificare pagine pubblicate

en: Publish pages
it: Pubblicare pagine

en: Delete pages
it: Cancellare pagine

en: Delete others pages
it: Cancellare pagine di altri Utenti

en: Delete published pages
it: Cancellare pagine pubblicate

en: Delete posts
it: Cancellare articoli

en: Delete others posts
it: Cancellare articoli di altri Utenti

en: Delete published posts
it: Cancellare articoli pubblicati

en: Delete private posts
it: Cancellare articoli privati

en: Edit private posts
it: Modificare articoli privati

en: Read private posts
it: Leggere articoli privati

en: Delete private pages
it: Cancellare pagine private

en: Edit private pages
it: Modificare pagine private

en: Read private pages
it: Leggere pagine private

en: Delete users
it: Cancellare Utenti

en: Create users
it: Creare Utenti

en: Unfiltered upload
it: Upload non filtrato

en: Edit dashboard
it: Modificare bacheca

en: Update plugins
it: Aggiornare plugin

en: Delete plugins
it: Cancellare plugin

en: Install plugins
it: Installare plugin

en: Update themes
it: Aggiornare temi

en: Install themes
it: Installare temi

en: Update core
it: Aggiornare il core

en: List users
it: Lista Utenti

en: Remove users
it: Rimuovere Utenti

en: Add users
it: Aggiungere Utenti

en: Promote users
it: Promuovere Utenti

en: Edit theme options
it: Modificare le opzioni del tema

en: Delete themes
it: Eliminare temi

en: Export
it: Esportare

en: Error: Capability name must contain latin characters and digits only!
it: Errore: il nome del permesso deve contenere solo numeri e caratteri latini!

en: Capability %s is added successfully
it: Il permesso %s è stato creato con successo.

en: Capability %s exists already
it: Il permesso %s esiste già

en: Error! You do not have permission to delete this capability: %s!
it: Errore! non hai l'autorizzazione di rimuovere questo permesso: %s!

en: Capability %s is removed successfully
it: Il permesso %s è stato rimosso

en: Help
it: Aiuto

en: None
it: Nessuno

en:  Name can not be empty!
it: Il nome non può essere vuoto!

en:  Name must contain latin characters and digits only!
it: Il nome deve contenere solo numeri e caratteri latini!

en: Delete Role
it: Elimina ruolo

en: Change Default Role
it: Cambia ruolo di default

en: Restore Roles from backup copy. Be careful, backup was created when you started URE 1st time. All changes you made after that will be lost
it: Ripristina i Ruoli da una copia di backup. Attenzione, il backup è stato creato al primo avvio di URE, tutte le modifiche apportate in seguito andranno perse.

en: Warning! Be careful - removing critical capability could crash some plugin or other custom code
it: Attenzione! rimuovere permessi critici potrebbe causare malfunzionamenti in alcuni plugin o in altro codice personalizzato

en: Please confirm to continue
it: Conferma per continuare

en: Role "%s" update: please confirm to continue
it: Aggiornamento del ruolo %s : conferma per continuare

en: Select Role and change its capabilities list
it: Seleziona ruolo e modifica la lista dei suoi permessi

en: Select Role:
it: Seleziona ruolo:

en: Show capabilities in human readable form
it: Mostra permessi in forma leggibile per un uomo

en: Show deprecated capabilities
it: Mostra permessi deprecati

en: If checked, then apply action to ALL sites of this Network
it: Se selezionato, applica l'impostazione a TUTTI i siti di questo Network

en: Apply to All Sites
it: Applica a tutti i Siti

en: Update
it: Aggiorna

en: Save Changes
it: Salva le modifiche

en: Cancel
it: Annulla

en: Cancel not saved changes
it: Annulla modifiche non salvate

en: Reset
it: Ripristina

en: Restore Roles from backup copy
it: Ripristina ruoli da una copia di backup

en: Add New Role
it: Aggiungi nuovo ruolo

en: Name:
it: Nome:

en: Make copy of:
it: Fai una copia di:

en: Add
it: Aggiungi

en: Add New User Role
it: Aggiungi nuovo ruolo Utente

en: Default Role for New User
it: Ruolo predefinito per un nuovo Utente

en: Change
it: Cambia

en: Set as Default User Role
it: Imposta come ruolo Utente predefinito

en: Delete
it: Elimina

en: Delete User Role
it: Elimina ruolo Utente

en: Add New Capability
it: Aggiungi nuovo permesso

en: Remove Capability
it: Rimuovi il permesso

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove User Capability
it: Rimuovi il permesso Utente

en: User "%s" update: please confirm to continue
it: Aggiornamento dell'Utente %s : conferma per continuare

en: Change capabilities for user
it: Cambia i permessi per l'Utente

en: Role:
it: Ruolo:

en: Add capabilities to this user:
it: Aggiungi permessi a questo Utente:

en: User Roles are restored from the backup data.
it: I Ruoli Utente sono stati ripristinati dai dati di backup.

en: Error:
it: Errore:

en: Role
it: Ruolo

en: does not exist
it: non esiste

en: is updated successfully
it: è stato aggiornato con successo

en: User
it: Utente

en: capabilities are updated successfully
it: i permessi sono stati aggiornati

en: About this Plugin:
it: Info su questo plugin:

en: Author's website
it: Sito Web dell'Autore

en: Plugin webpage
it: Pagina Web del plugin

en: Greetings
it: Ringraziamenti

en: Greetings:
it: Ringraziamenti:

en: It's me, the author
it: Sono io, l'autore

en: For the help with Belorussian translation
it: Per l'aiuto con la traduzione in Bielorusso

en: For the help with Brasilian translation
it: Per l'aiuto con la traduzione in Brasiliana

en: For the help with Brasilian Portuguese translation
it: Per l'aiuto con la traduzione in Brasiliana

en: For the help with Chinese translation
it: per l'aiuto con la traduzione in Cinese

en: For the help with Dutch translation
it: Per l'aiuto con la traduzione in Olandese

en: For the help with Finnish translation
it: per l'aiuto con la traduzione in Finnish

en: For the help with French translation
it: Per l'aiuto con la traduzione in Francese

en: For the help with German translation
it: Per l'aiuto con la traduzione in Tedesco

en: For the help with Hebrew translation
it: Per l'aiuto con la traduzione in Ebraico

en: For the help with Hungarian translation
it: per l'aiuto con la traduzione in Ungherese

en: For the help with Italian translation
it: per l'aiuto con la traduzione in Italiano

en: For the help with Japanese translation
it: per l'aiuto con la traduzione in Giapponese

en: For the help with Lithuanian translation
it: Per l'aiuto con la traduzione in Lituano

en: For the help with Persian translation
it: per l'aiuto con la traduzione in Persiano

en: For the help with Polish translation
it: per l'aiuto con la traduzione in Polacca

en: For the help with Spanish translation
it: per l'aiuto con la traduzione in Spagnolo

en: For the updated Swedish translation
it: Per l'aiuto con la traduzione in Svedese

en: For the help with Swedish translation
it: per l'aiuto con la traduzione in Swedish

en: For the help with Turkish translation
it: Per l'aiuto con la traduzione in turco

en: For the code to hide administrator role
it: Per il codice che nasconde il ruolo di amministratore

en: For the code enhancement suggestion
it: Per consigli su come migliorare il codice

en: Do you wish to see your name with link to your site here? You are welcome! Your help with translation and new ideas are very appreciated.
it: Vorresti vedere il tuo nome e il link al tuo sito qui? Sono apprezzati aiuti nelle traduzioni e nuove idee.
