User Role Editor - en to ja translation catalogue (152 entries)

en: User Role Editor requires WordPress 3.0 or newer.
ja: User Role Editor はWordpress 3.0 以上の環境を必要とします。

en: Please update!
ja: アップデートしてください！

en: User Role Editor requires PHP 5.0 or newer.
ja: User Role Editor はPHP5.0以上の環境を必要とします。

en: Only
ja: のみ

en: is allowed to use
ja: 使用が許可されています。

en: Settings
ja: 設定

en: Changelog
ja: 変更ログ

en: Capabilities
ja: 権限

en: Error is occur. Please check the log file.
ja: エラーが発生しました。ログファイルを確認してください。

en: Database operation error. Check log file.
ja: データベースエラーが発生しました。ログファイルを確認してください。

en: No backup data. It is created automatically before the first role data update.
ja: バックアップデータが存在しません。最初にロールデータが更新する前に自動生成されます。

en: Backup record is created for the current role capabilities
ja: 現在のロール権限によってバックアップレコードが作成されました。

en: Error: Role name must contain latin characters and digits only!
ja: エラー：ロール名には半角英数字のみご入力ください！

en: Role %s exists already
ja: ロール「%s」は既に存在します。

en: Error is encountered during new role create operation
ja: 新規ロール作成の際にエラーが発生しました。

en: Role %s is created successfully
ja: %sが正常に作成されました。

en: Error encountered during role delete operation
ja: ロール削除の際にエラーが発生しました。

en: Role %s is deleted successfully
ja: %sが正常に削除されました。

en: Error encountered during default role change operation
ja: デフォルトロール変更の際にエラーが発生しました。

en: Default role for new users is set to %s successfully
ja: 新規ユーザのデフォルトロールが%sに設定されました。

en: Editor
ja: 編集者

en: Author
ja: 投稿者

en: Contributor
ja: 寄稿者

en: Subscriber
ja: 購読者

en: Switch themes
ja: テーマの切替

en: Edit themes
ja: テーマの編集

en: Activate plugins
ja: プラグインの有効化

en: Edit plugins
ja: プラグインの編集

en: Edit users
ja: ユーザの編集

en: Edit files
ja: ファイルの編集

en: Manage options
ja: オプション管理

en: Moderate comments
ja: コメントの変更

en: Manage categories
ja: カテゴリの管理

en: Manage links
ja: リンクの管理

en: Upload files
ja: ファイルのアップロード

en: Import
ja: インポート

en: Unfiltered html
ja: フィルタなしのHTML

en: Edit posts
ja: 投稿の編集

en: Edit others posts
ja: 他者投稿の編集

en: Edit published posts
ja: 公開済み投稿の編集

en: Publish posts
ja: 投稿の公開

en: Edit pages
ja: ページの編集

en: Read
ja: 参照

en: Level 10
ja: レベル10

en: Level 9
ja: レベル9

en: Level 8
ja: レベル8

en: Level 7
ja: レベル7

en: Level 6
ja: レベル6

en: Level 5
ja: レベル5

en: Level 4
ja: レベル4

en: Level 3
ja: レベル3

en: Level 2
ja: レベル2

en: Level 1
ja: レベル1

en: Level 0
ja: レベル0

en: Edit others pages
ja: 他者ページの編集

en: Edit published pages
ja: 公開済みページの編集

en: Publish pages
ja: ページの公開

en: Delete pages
ja: ページの削除

en: Delete others pages
ja: 他者ページの削除

en: Delete published pages
ja: 公開済みページの削除

en: Delete posts
ja: 投稿の削除

en: Delete others posts
ja: 他者投稿の削除

en: Delete published posts
ja: 公開済み投稿の削除

en: Delete private posts
ja: プライベート投稿の削除

en: Edit private posts
ja: プライベート投稿の編集

en: Read private posts
ja: プライベート投稿の参照

en: Delete private pages
ja: プライベートページの削除

en: Edit private pages
ja: プライベートページの編集

en: Read private pages
ja: プライベートページの参照

en: Delete users
ja: ユーザの削除

en: Create users
ja: ユーザ作成

en: Unfiltered upload
ja: フィルタなしのアップロード

en: Edit dashboard
ja: ダッシュボードの編集

en: Update plugins
ja: プラグインのアップデート

en: Delete plugins
ja: プラグインの削除

en: Install plugins
ja: プラグインのインストール

en: Update themes
ja: テーマのアップデート

en: Install themes
ja: テーマのインストール

en: Update core
ja: コアアップデート

en: List users
ja: ユーザ一覧

en: Remove users
ja: ユーザの削除

en: Add users
ja: ユーザの追加

en: Promote users
ja: ユーザの昇格

en: Edit theme options
ja: テーマオプションの編集

en: Delete themes
ja: テーマの削除

en: Export
ja: エクスポート

en: Error: Capability name must contain latin characters and digits only!
ja: エラー：権限名には半角英数字のみご入力ください！

en: Capability %s is added successfully
ja: 権限「%s」が正常に追加されました。

en: Capability %s exists already
ja: 権限「%s」は既に存在します。

en: Error! You do not have permission to delete this capability: %s!
ja: エラー！権限「%s」を削除する権限がありません。

en: Capability %s is removed successfully
ja: 権限「%s」が正常に削除されました。

en:  Name can not be empty!
ja: 名前を入力してください！

en:  Name must contain latin characters and digits only!
ja: 名前には半角英数字のみを入力してください！

en: Delete Role
ja: ロール削除

en: Change Default Role
ja: デフォルトロールの変更

en: Warning! Be careful - removing critical capability could crash some plugin or other custom code
ja: 警告：重要な権限の削除はプラグインやその他のカスタムコードを破損させる可能性がありますので、ご注意ください！

en: Please confirm to continue
ja: 更新してもよろしいですか？

en: Role "%s" update: please confirm to continue
ja: "%s"の権限を更新してもよろしいですか？

en: Select Role and change its capabilities list
ja: ロールを選択し、権限を変更してください。

en: Select Role:
ja: ロール選択：

en: Show capabilities in human readable form
ja: 各権限を概説で表示する

en: If checked, then apply action to ALL sites of this Network
ja: チェックされた場合は、ネットワーク上のすべてのサイトに適用してください。

en: Apply to All Sites
ja: すべてのサイトに適用

en: Update
ja: 保存

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel not saved changes
ja: 変更を保存せずにキャンセルする。

en: Reset
ja: リセット

en: Restore Roles from backup copy
ja: バックアップからロールを読み込む

en: Add New Role
ja: 新しいロールの追加

en: Add
ja: 追加

en: Add New User Role
ja: 新しいユーザロールの追加

en: Default Role for New User
ja: 新規ユーザのデフォルトロール

en: Change
ja: 変更

en: Set as Default User Role
ja: デフォルトロールとして設定

en: Delete
ja: 削除

en: Delete User Role
ja: ロール削除

en: Add New Capability
ja: 新しい権限の追加

en: Remove Capability
ja: 権限の削除

en: Remove
ja: 削除

en: Remove User Capability
ja: ユーザ権限の削除

en: User "%s" update: please confirm to continue
ja: ユーザ「%s」の更新：続行してもよろしいでしょうか？

en: Change capabilities for user
ja: ユーザ権限を変更

en: Role:
ja: ロール：

en: Add capabilities to this user:
ja: このユーザに権限を追加：

en: Role
ja: ロール

en: is updated successfully
ja: 正常に更新されました。

en: User
ja: ユーザ

en: capabilities are updated successfully
ja: 権限は正常に更新されました。

en: About this Plugin:
ja: 本プラグインについて：

en: Author's website
ja: 作成者サイト

en: Plugin webpage
ja: プラグインサイト

en: Greetings:
ja: ごあいさつ：

en: It's me, the author
ja: 作成者

en: For the help with Belorussian translation
ja: ベラルーシ語翻訳

en: For the help with Brasilian translation
ja: ポルトガル語翻訳

en: For the help with Chinese translation
ja: 中国語翻訳

en: For the help with Dutch translation
ja: オランダ語翻訳

en: For the help with Finnish translation
ja: フィンランド語翻訳

en: For the help with French translation
ja: フランス語翻訳

en: For the help with German translation
ja: ドイツ語翻訳

en: For the help with Hungarian translation
ja: ハンガリー語翻訳

en: For the help with Italian translation
ja: イタリア語翻訳

en: For the help with Japanese translation
ja: 日本語翻訳

en: For the help with Persian translation
ja: ペルシャ語翻訳

en: For the help with Polish translation
ja: ポーランド語翻訳

en: For the help with Spanish translation
ja: スペイン語翻訳

en: For the help with Swedish translation
ja: スウェーデン語翻訳

en: For the help with Turkish translation
ja: トルコ語翻訳

en: For the code to hide administrator role
ja: 管理者ロールを非表示にする方法

en: For the code enhancement suggestion
ja: コード向上提案

en: Do you wish to see your name with link to your site here? You are welcome! Your help with translation and new ideas are very appreciated.
ja: <hr />あなたの名前を表示し、サイトへのリンクを張りますか？翻訳のお手伝いおよび新しいアイディアのご提供に感謝致します。
