User Role Editor 2.0 - en to nl translation catalogue (115 entries)

en: User Role Editor requires WordPress 3.0 or newer.
nl: User Role Editor vereist WordPress 3.0 of nieuwer.

en: Please update!
nl: Gelieve te Updaten

en: Settings
nl: Instellingen

en: Error is occur. Please check the log file.
nl: Er heeft zich een fout voorgedaan. Gelieve het logbestand na te zien.

en: Database operation error. Check log file.
nl: Database operatie fout. Gelieve het logbestand na te zien.

en: No backup data. It is created automatically before the first role data update.
nl: Er is geen reserve kopie. Een reserve kopie wordt automatisch aangemaakt voordat de eerste rol aangepast wordt.

en: Backup record is created for the current role capabilities
nl: De reservekopie is aangemaakt voor de huidige rol mogelijkheden

en: Error: Role name must contain latin characters and digits only!
nl: Fout: Rol Naam mag enkel latijnse letters en cijfers bevatten!

en: Error is encountered during new role create operation
nl: Er heeft zich een fout voorgedaan tijdens het aanmaken van een nieuwe rol.

en: Role %s is created successfully
nl: Rol %s is successvol aangemaakt

en: Error encountered during role delete operation
nl: Er heeft zich een fout voorgedaan tijdens het verwijderen van de rol

en: Role %s is deleted successfully
nl: Rol %s is successvol verwijderd.

en: Error encountered during default role change operation
nl: Er heeft zich een fout voorgedaan tijdens het aanpassen van de standaard rol

en: Default role for new users is set to %s successfully
nl: De standaard rol voor nieuwe gebruikers is successvol ingesteld op %s

en: Editor
nl: Redacteur

en: Author
nl: Auteur

en: Contributor
nl: Schrijver

en: Subscriber
nl: Abonnee

en: Switch themes
nl: Wissel Thema

en: Edit themes
nl: Bewerk Thema

en: Activate plugins
nl: Activeer Plugin

en: Edit plugins
nl: Bewerk Plugin

en: Edit users
nl: Bewerk gebruiker

en: Edit files
nl: Bewerk bestanden

en: Manage options
nl: Beheer Opties

en: Moderate comments
nl: Beheer commentaar

en: Manage categories
nl: Beheer Categorien

en: Manage links
nl: Beheer HyperLinks

en: Upload files
nl: Upload Bestanden

en: Import
nl: Importeer

en: Unfiltered html
nl: Ongefilterde HTML

en: Edit posts
nl: Bewerk posts

en: Edit others posts
nl: Bewerk Andere Posts

en: Edit published posts
nl: Bewerk gepubliceerde Posts

en: Publish posts
nl: Publiceer Posts

en: Edit pages
nl: Bewerk Pagina's

en: Read
nl: Lees

en: Level 10
nl: Niveau1

en: Level 9
nl: Niveau 9

en: Level 8
nl: Niveau 8

en: Level 7
nl: Niveau 7

en: Level 6
nl: Niveau 6

en: Level 5
nl: Niveau 5

en: Level 4
nl: Niveau 4

en: Level 3
nl: Niveau 3

en: Level 2
nl: Niveau 2

en: Level 1
nl: Niveau 1

en: Level 0
nl: Niveau 0

en: Edit others pages
nl: Bewerk Andere Pagina's

en: Edit published pages
nl: Bewerk Gepubliceerde Pagina's

en: Publish pages
nl: Publiceer Pagina's

en: Delete pages
nl: Verwijder Pagina's

en: Delete others pages
nl: Verwijder Andere Pagina's

en: Delete published pages
nl: Verwijder Gepubliceerde Pagina's

en: Delete posts
nl: Verwijder Posts

en: Delete others posts
nl: Verwijder Andere Posts

en: Delete published posts
nl: Verwijder Gepubliceerde Posts

en: Delete private posts
nl: Verwijder private Posts

en: Edit private posts
nl: Bewerk Private Posts

en: Read private posts
nl: Lees Private posts

en: Delete private pages
nl: Verwijder Private Pagina's

en: Edit private pages
nl: Bewerk Private Pagina's

en: Read private pages
nl: Lees Private Pagina's

en: Delete users
nl: Verwijder Gebruikers

en: Create users
nl: Maak Gebruiker

en: Unfiltered upload
nl: Ongefilterde Upload

en: Edit dashboard
nl: Bewerk Dashboard

en: Update plugins
nl: Vernieuw Plugins

en: Delete plugins
nl: Verwijder Plugins

en: Install plugins
nl: Installeer Plugins

en: Update themes
nl: Vernieuw Thema's

en: Install themes
nl: Installeer Thema's

en: Delete Role
nl: Verwijder Rol

en: Change Default Role
nl: Pas de standaard rol aan

en: Please confirm to continue
nl: Bevestig om verder te gaan

en: Role "%s" update: please confirm to continue
nl: Rol "%s" update: Gelieve te bevestigen om verder te gaan.

en: Select Role and change its capabilities list
nl: Selecteer de rol en pas de mogelijkheden lijst aan

en: Select Role:
nl: Selecteer de Rol

en: Show capabilities in human readable form
nl: Toon de mogelijkheden in menselijke taal

en: Update
nl: Wijzig

en: Save Changes
nl: Wijzigingen opslaan

en: Cancel
nl: Annuleer

en: Cancel not saved changes
nl: Annuleer zonder op te slaan

en: Reset
nl: Herstel

en: Restore Roles from backup copy
nl: Herstel rollen vanaf herstelkopie.

en: Add New Role
nl: Voeg nieuwe rol toe

en: Add
nl: Voeg Toe

en: Add New User Role
nl: Voeg Nieuwe Gebruikersrol Toe

en: Default Role for New User
nl: Standaard rol voor nieuwe gebruiker

en: Change
nl: Pas Aan

en: Set as Default User Role
nl: Stel in als Standaard Gebruikers Rol

en: Delete
nl: Verwijder

en: Delete User Role
nl: Verwijder Gebruikersrol

en: Role
nl: Rol

en: is updated successfully
nl: is successvol gewijzigd.

en: About this Plugin:
nl: Over deze Plugin:

en: Author's website
nl: Site van de auteur

en: Plugin webpage
nl: Plugin Webpagina

en: Greetings:
nl: Begroetingen:

en: It's me, the author
nl: Dit ben ik, de auteur.

en: For the help with Belorussian translation
nl: voor hulp met de Belorussische vertaling

en: For the help with Chinese translation
nl: voor hulp met de Chinese vertaling

en: For the help with Dutch translation
nl: voor het vertalen naar het Nederlands en een nuttig idee

en: For the help with Finnish translation
nl: Voor hulp met de Finnish vertaling

en: For the help with French translation
nl: voor hulp met de Franse vertaling

en: For the help with German translation
nl: voor hulp met de Duitse vertaling

en: For the help with Hungarian translation
nl: voor hulp met de Honghaarse vertaling

en: For the help with Italian translation
nl: voor hulp met de Italiaanse vertaling

en: For the help with Japanese translation
nl: voor hulp met de Japanse vertaling

en: For the help with Polish translation
nl: voor hulp met de Poolse vertaling

en: For the help with Spanish translation
nl: Voor hulp met de Spaanse vertaling

en: For the help with Swedish translation
nl: Voor hulp met de Swedish vertaling

en: For the help with Turkish translation
nl: voor hulp met de Turkish vertaling

en: For the code to hide administrator role
nl: voor de code om de administratie rol te verbergen

en: Do you wish to see your name with link to your site here? You are welcome! Your help with translation and new ideas are very appreciated.
nl: Wenst u uw naam met link naar uw website hier te zien? Geen probleem! Uw hulp met het vertalen en nieuwe ideen wordt sterk geappricieerd.
