User Role Editor 2.0 - en to pt translation catalogue (171 entries)

en: User Role Editor requires WordPress 3.0 or newer.
pt: O User Role Editor requer WordPress 3.0 ou superior.

en: Please update!
pt: Por favor, atualize!

en: User Role Editor requires PHP 5.0 or newer.
pt: O User Role Editor requer PHP 5.0 ou superior.

en: Only
pt: Apenas

en: is allowed to use
pt: pode usar

en: Settings
pt: Configurações

en: Changelog
pt: Atualizações

en: Capabilities
pt: Capacidades

en: Error is occur. Please check the log file.
pt: Ocorreu um erro. Por favor, verifique o arquivo de log.

en: Database operation error. Check log file.
pt: Erro de operação de banco de dados. Verifique o arquivo de log.

en: No backup data. It is created automatically before the first role data update.
pt: Nenhuma cópia de segurança. Ela é criada automaticamente antes da atualização da primeira Função.

en: Backup record is created for the current role capabilities
pt: Cópia de segurança criada para as Capacidades da Função atual

en: Error: Role name must contain latin characters and digits only!
pt: Erro: o nome da Função deve conter apenas números e letras!

en: Role %s exists already
pt: Função %s já existe

en: Error is encountered during new role create operation
pt: Um erro foi encontrado durante a criação de uma nova Função

en: Role %s is created successfully
pt: Função %s foi criada com sucesso

en: Error encountered during role delete operation
pt: Erro encontrado durante a remoção de uma Função

en: Role %s is deleted successfully
pt: Função %s foi excluída com sucesso

en: Error encountered during default role change operation
pt: Erro encontrado durante a alteração de uma Função padrão

en: Default role for new users is set to %s successfully
pt: Função padrão para novos usuários foi alterada para %s com sucesso

en: Author
pt: Autor

en: Contributor
pt: Colaborador

en: Subscriber
pt: Assinante

en: Switch themes
pt: Trocar temas

en: Edit themes
pt: Editar temas

en: Activate plugins
pt: Ativar plugins

en: Edit plugins
pt: Editar plugins

en: Edit users
pt: Editar usuários

en: Edit files
pt: Editar arquivos

en: Manage options
pt: Gerenciar opções

en: Moderate comments
pt: Moderar comentários

en: Manage categories
pt: Gerenciar categorias

en: Manage links
pt: Gerenciar links

en: Upload files
pt: Enviar arquivos

en: Import
pt: Importar

en: Unfiltered html
pt: HTML não filtrado

en: Edit posts
pt: Editar posts

en: Edit others posts
pt: Editar posts dos outros

en: Edit published posts
pt: Editar posts publicados

en: Publish posts
pt: Publicar posts

en: Edit pages
pt: Editar páginas

en: Read
pt: Ler

en: Level 10
pt: Nível 10

en: Level 9
pt: Nível 9

en: Level 8
pt: Nível 8

en: Level 7
pt: Nível 7

en: Level 6
pt: Nível 6

en: Level 5
pt: Nível 5

en: Level 4
pt: Nível 4

en: Level 3
pt: Nível 3

en: Level 2
pt: Nível 2

en: Level 1
pt: Nível 1

en: Level 0
pt: Nível 0

en: Edit others pages
pt: Editar páginas dos outros

en: Edit published pages
pt: Editar páginas publicadas

en: Publish pages
pt: Publicar páginas

en: Delete pages
pt: Excluir páginas

en: Delete others pages
pt: Excluir páginas dos outros

en: Delete published pages
pt: Excluir páginas publicadas

en: Delete posts
pt: Excluir posts

en: Delete others posts
pt: Excluir posts dos outros

en: Delete published posts
pt: Excluir posts publicados

en: Delete private posts
pt: Excluir posts privados

en: Edit private posts
pt: Editar posts privados

en: Read private posts
pt: Ler posts privados

en: Delete private pages
pt: Excluir páginas privadas

en: Edit private pages
pt: Editar páginas privadas

en: Read private pages
pt: Ler páginas privadas

en: Delete users
pt: Excluir usuários

en: Create users
pt: Criar usuários

en: Unfiltered upload
pt: Envio não filtrado

en: Edit dashboard
pt: Editar Painel

en: Update plugins
pt: Atualizar plugins

en: Delete plugins
pt: Excluir plugins

en: Install plugins
pt: Instalar plugins

en: Update themes
pt: Atualizar temas

en: Install themes
pt: Instalar temas

en: Update core
pt: Atualizar núcleo

en: Remove users
pt: Remover usuários

en: Add users
pt: Adicinar usuários

en: Promote users
pt: Promover usuários

en: Edit theme options
pt: Editar opções do tema

en: Delete themes
pt: Excluir temas

en: Export
pt: Exportar

en: Error: Capability name must contain latin characters and digits only!
pt: Erro: nome da Capacidade deve conter letras e números apenas!

en: Capability %s is added successfully
pt: Capacidade %s foi adicionada com sucesso

en: Capability %s exists already
pt: Capacidade %s já existe

en: Error! You do not have permission to delete this capability: %s!
pt: Erro! Você não tem permissão para excluir essa capacidade: %s!

en: Capability %s is removed successfully
pt: Capacidade %s foi removida com sucesso

en: Help
pt: Ajuda

en: None
pt: Nenhum

en:  Name can not be empty!
pt:  Nome não pode ser vazio!

en:  Name must contain latin characters and digits only!
pt:  Nome deve conter letras e números apenas!

en: Delete Role
pt: Excluir Função

en: Change Default Role
pt: Alterar Função Padrão

en: Restore Roles from backup copy. Be careful, backup was created when you started URE 1st time. All changes you made after that will be lost
pt: Restaurar Funções da cópia de segurança. Tenha cuidado, a cópia de segurança foi criada quando você iniciou o URE pela primeira vez. Todas as alterações feitas após isso serão perdidads

en: Warning! Be careful - removing critical capability could crash some plugin or other custom code
pt: Aviso! Tenha cuidado - remover Capacidades críticas pode afetar algum plugin ou outro código personalizado

en: Please confirm to continue
pt: Por favor, confirme para continuar

en: Role "%s" update: please confirm to continue
pt: Função "%s" atualizada: por favor, confirme para continuar

en: Select Role and change its capabilities list
pt: Selecione a Função e altere a sua lista de Capacidades

en: Select Role:
pt: Selecione a Função:

en: Show capabilities in human readable form
pt: Exiba as Capacidades de uma forma legível por um ser humano

en: Show deprecated capabilities
pt: Exiba as Capacidades obsoletas

en: If checked, then apply action to ALL sites of this Network
pt: Quando marcado, aplique as ações a TODOS os sites desta Rede

en: Apply to All Sites
pt: Aplicar a Todos os Sites

en: Update
pt: Atualizar

en: Save Changes
pt: Salvar alterações

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Cancel not saved changes
pt: Cancelar não salva as alterações

en: Select All
pt: Selecionar Todos

en: Select All Capabilities
pt: Selecionar Todas as Capacidades

en: Unselect All
pt: Desfazer seleção de Todos

en: Unselect All Capabilities
pt: Desfazer seleção de Todas as Capacidades

en: Reverse
pt: Reverter

en: Turn checked capabilities off and vise versa
pt: Desligar as Capacidades marcadas e vice-versa

en: Reset
pt: Limpar

en: Restore Roles from backup copy
pt: Restaurar Funções a partir de uma cópia de segurança

en: Add New Role
pt: Adicionar Nova Função

en: Name:
pt: Nome:

en: Make copy of:
pt: Fazer uma cópia de:

en: Add
pt: Adicionar

en: Add New User Role
pt: Adicionar Nova Função de Usuário

en: Default Role for New User
pt: Função Padrão para Novo Usuário

en: Change
pt: Alterar

en: Set as Default User Role
pt: Usar como Função Padrão de Usuário

en: Delete
pt: Excluir

en: Delete User Role
pt: Excluir Função de Usuário

en: Add New Capability
pt: Adicionar Nova Capacidade

en: Remove Capability
pt: Remover Capacidade

en: Remove
pt: Remover

en: Remove User Capability
pt: Remover Capacidade de Usuário

en: User "%s" update: please confirm to continue
pt: Usuário "%s" atualizado: por favor, confirme para continuar

en: Change capabilities for user
pt: Altere as Capacidades do usuário

en: Role:
pt: Função:

en: Add capabilities to this user:
pt: Adicione Capacidades a este usuário:

en: User Roles are restored from the backup data.
pt: Capacidades de Usuário foram restauradas da cópia de segurança.

en: Error:
pt: Erro:

en: Role
pt: Função

en: does not exist
pt: não existe

en: is updated successfully
pt: foi atualizado com sucesso

en: User
pt: Usuário

en: capabilities are updated successfully
pt: Capacidades foram atualizadas com sucesso

en: About this Plugin:
pt: Sobre este Plugin:

en: Author's website
pt: Website do Autor

en: Plugin webpage
pt: Página do Plugin

en: Greetings
pt: Saudações

en: Greetings:
pt: Saudações

en: It's me, the author
pt: Sou eu, o autor

en: For the help with Belorussian translation
pt: Para obter ajuda com a tradução Bielorrussa

en: For the help with Brasilian translation
pt: Para obter ajuda com a tradução Portuguesa (Brasil)

en: For the help with Brasilian Portuguese translation
pt: Para obter ajuda com a tradução Portuguesa (Brasil)

en: For the help with Chinese translation
pt: Para obter ajuda com a tradução Chinesa

en: For the help with Dutch translation
pt: Para obter ajuda com a tradução Holandesa

en: For the help with Finnish translation
pt: Para obter ajuda com a tradução Finlandesa

en: For the help with French translation
pt: Para obter ajuda com a tradução Francesa

en: For the help with German translation
pt: Para obter ajuda com a tradução Alemã

en: For the help with Hebrew translation
pt: Para obter ajuda com a tradução Hebraica

en: For the help with Hindi translation
pt: Para obter ajuda com a tradução Hindi

en: For the help with Hungarian translation
pt: Para obter ajuda com a tradução Húngara

en: For the help with Italian translation
pt: Para obter ajuda com a tradução Italiana

en: For the help with Japanese translation
pt: Para obter ajuda com a tradução Japonesa

en: For the help with Lithuanian translation
pt: Para obter ajuda com a tradução Lituana

en: For the help with Persian translation
pt: Para obter ajuda com a tradução Persa

en: For the help with Polish translation
pt: Para obter ajuda com a tradução Polonesa

en: For the help with Spanish translation
pt: Para obter ajuda com a tradução Espanhola

en: For the updated Swedish translation
pt: Para a tradução Sueca atualizada

en: For the help with Swedish translation
pt: Para obter ajuda com a tradução Sueca

en: For the help with Turkish translation
pt: Para obter ajuda com a tradução Turca

en: For the code to hide administrator role
pt: Para o código para esconder o papel do administrador

en: For the code enhancement suggestion
pt: Para sugerir melhorias

en: Do you wish to see your name with link to your site here? You are welcome! Your help with translation and new ideas are very appreciated.
pt: Você quer ver o seu nome com link para o seu site aqui? Você é bem-vindo! Sua ajuda nas traduções e novas idéias serão muito úteis.
