User Role Editor 2.0 - en to sv translation catalogue (162 entries)

en: User Role Editor requires WordPress 3.0 or newer.
sv: User Role Editor kräver WordPress 3.0 eller nyare.

en: Please update!
sv: Vänligen uppdatera!

en: User Role Editor requires PHP 5.0 or newer.
sv: User Role Editor kräver PHP 5.0 eller nyare.

en: Only
sv: Bara

en: is allowed to use
sv: får använda

en: Settings
sv: Inställningar

en: Changelog
sv: Logg över ändringar

en: Capabilities
sv: Förmågor

en: Error is occur. Please check the log file.
sv: Ett fel inträffade. Vänligen kontrollera loggfilen.

en: Database operation error. Check log file.
sv: Databasfel. Kontrollera loggfilen.

en: No backup data. It is created automatically before the first role data update.
sv: Ingen säkerhetskopia tillgänglig. Data skapas automatiskt vid första rolluppdateringen.

en: Backup record is created for the current role capabilities
sv: Säkerhetskopia har skapats för aktuella rollresurser

en: Error: Role name must contain latin characters and digits only!
sv: Fel: Rollnamnet får endast innehålla romerska tecken och siffror!

en: Role %s exists already
sv: Rollen %s existerar redan

en: Error is encountered during new role create operation
sv: Fel uppstod vid skapande av ny roll

en: Role %s is created successfully
sv: Skapade rollen %s

en: Error encountered during role delete operation
sv: Fel uppstod vid radering av roll

en: Role %s is deleted successfully
sv: Raderade rollen %s

en: Error encountered during default role change operation
sv: Fel uppstod vid byte av standardroll

en: Default role for new users is set to %s successfully
sv: Standardroll för nya användare satt till %s

en: Editor
sv: Utgivare

en: Author
sv: Författare

en: Contributor
sv: Medarbetare

en: Subscriber
sv: Prenumerant

en: Switch themes
sv: Byt teman

en: Edit themes
sv: Redigera teman

en: Activate plugins
sv: Aktivera tillägg

en: Edit plugins
sv: Redigera tillägg

en: Edit users
sv: Redigera användare

en: Edit files
sv: Redigera filer

en: Manage options
sv: Hantera inställningar

en: Moderate comments
sv: Moderera kommentarer

en: Manage categories
sv: Hantera kategorier

en: Manage links
sv: Hantera länkar

en: Upload files
sv: Ladda upp filer

en: Import
sv: Importera

en: Unfiltered html
sv: Ofiltrerad html

en: Edit posts
sv: Redigera inlägg

en: Edit others posts
sv: Redigera andras inlägg

en: Edit published posts
sv: Redigera publicerade inlägg

en: Publish posts
sv: Publicera inlägg

en: Edit pages
sv: Redigera sidor

en: Read
sv: Läsa

en: Level 10
sv: Nivå 10

en: Level 9
sv: Nivå 9

en: Level 8
sv: Nivå 8

en: Level 7
sv: Nivå 7

en: Level 6
sv: Nivå 6

en: Level 5
sv: Nivå 5

en: Level 4
sv: Nivå 4

en: Level 3
sv: Nivå 3

en: Level 2
sv: Nivå 2

en: Level 1
sv: Nivå 1

en: Level 0
sv: Nivå 0

en: Edit others pages
sv: Redigera andras sidor

en: Edit published pages
sv: Redigera publicerade sidor

en: Publish pages
sv: Publicera sidor

en: Delete pages
sv: Radera sidor

en: Delete others pages
sv: Radera andras sidor

en: Delete published pages
sv: Radera publicerade sidor

en: Delete posts
sv: Radera inlägg

en: Delete others posts
sv: Radera andras inlägg

en: Delete published posts
sv: Radera publicerade inlägg

en: Delete private posts
sv: Radera privata inlägg

en: Edit private posts
sv: Redigera privata inlägg

en: Read private posts
sv: Läs privata inlägg

en: Delete private pages
sv: Radera privata sidor

en: Edit private pages
sv: Redigera privata sidor

en: Read private pages
sv: Läs privata sidor

en: Delete users
sv: Radera användare

en: Create users
sv: Skapa användare

en: Unfiltered upload
sv: Ofiltrerad uppladdning

en: Edit dashboard
sv: Redigera panelen

en: Update plugins
sv: Uppdatera tillägg

en: Delete plugins
sv: Radera tillägg

en: Install plugins
sv: Installera tillägg

en: Update themes
sv: Uppdatera teman

en: Install themes
sv: Installera teman

en: Update core
sv: Uppdatera kärnan

en: List users
sv: Lista användare

en: Remove users
sv: Radera användare

en: Add users
sv: Lägg till användare

en: Promote users
sv: Befodra användare

en: Edit theme options
sv: Redigera temainställningar

en: Delete themes
sv: Radera teman

en: Export
sv: Exportera

en: Error: Capability name must contain latin characters and digits only!
sv: Fel: Namn på förmågor får endast innehålla romerska tecken och siffror!

en: Capability %s is added successfully
sv: Förmågan %s skapades

en: Capability %s exists already
sv: Förmågan %s existerar redan

en: Error! You do not have permission to delete this capability: %s!
sv: Fel! Du har inte tillstånd att radera denna förmågan: %s!

en: Capability %s is removed successfully
sv: Förmågan %s raderades

en: Help
sv: Hjälp

en: None
sv: Ingen

en:  Name can not be empty!
sv:  Namnet får inte vara tomt!

en:  Name must contain latin characters and digits only!
sv:  Namnet får endast innnehålla romerska tecken och siffror!

en: Delete Role
sv: Radera roll

en: Change Default Role
sv: Byt standardroll

en: Restore Roles from backup copy. Be careful, backup was created when you started URE 1st time. All changes you made after that will be lost
sv: Återställ roller from säkerhetskopia. Var försiktig, kopian gjordes när du använde User Role Editor första gången. Allting du ändrat därefter kommer gå förlorat.

en: Warning! Be careful - removing critical capability could crash some plugin or other custom code
sv: Varning! Var försiktig - borttagning av kritiska förmågor kan krascha vissa tillägg

en: Please confirm to continue
sv: Vänligen bekräfta för att fortsätta

en: Role "%s" update: please confirm to continue
sv: Roll "%s" uppdateras: vänligen bekräfta för att fortsätta

en: Select Role and change its capabilities list
sv: Välj roll och ändra dess resurslista

en: Select Role:
sv: Välj roll:

en: Show capabilities in human readable form
sv: Visa förmågor i mänskligt läsbar form

en: Show deprecated capabilities
sv: Visa föråldrade förmågor

en: If checked, then apply action to ALL sites of this Network
sv: Tillämpa på alla webbplatser i detta nätverket, om ikryssad

en: Apply to All Sites
sv: Tillämpa på alla webbplatser

en: Update
sv: Uppdatera

en: Save Changes
sv: Spara ändringar

en: Cancel
sv: Ångra

en: Cancel not saved changes
sv: Ångra ej sparade ändringar

en: Reset
sv: Återställ

en: Restore Roles from backup copy
sv: Återställ roller från säkerhetskopia

en: Add New Role
sv: Lägg till ny roll

en: Name:
sv: Namn:

en: Make copy of:
sv: Gör kopia av:

en: Add
sv: Lägg till

en: Add New User Role
sv: Lägg till ny användarroll

en: Default Role for New User
sv: Standardroll för nya användare

en: Change
sv: Ändra

en: Set as Default User Role
sv: Ange som standardroll

en: Delete
sv: Radera

en: Delete User Role
sv: Radera användarroll

en: Add New Capability
sv: Lägg till ny förmåga

en: Remove Capability
sv: Ta bort förmåga

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove User Capability
sv: Ta bort användarförmåga

en: User "%s" update: please confirm to continue
sv: Användare "%s" uppdateras: vänligen bekräfta för att fortsätta

en: Change capabilities for user
sv: Ändra förmågor för användare

en: Role:
sv: Roll:

en: Add capabilities to this user:
sv: Lägg till förmågor till denna användaren:

en: User Roles are restored from the backup data.
sv: Användarroller återställdes från säkerhetskopian

en: Error:
sv: Fel:

en: Role
sv: Roll

en: does not exist
sv: existerar inte

en: is updated successfully
sv: är uppdaterad

en: User
sv: Användare

en: capabilities are updated successfully
sv: förmågor uppdaterades

en: About this Plugin:
sv: Om detta tillägg:

en: Author's website
sv: Författarens hemsida

en: Plugin webpage
sv: Webbsida för tillägg

en: Greetings:
sv: Hälsningar:

en: It's me, the author
sv: Det är jag, skaparen

en: For the help with Belorussian translation
sv: För hjälpen med den vitryska översättningen

en: For the help with Brasilian translation
sv: För hjälpen med den brasilianska översättningen

en: For the help with Brasilian Portuguese translation
sv: För hjälpen med den brasilianska översättningen

en: For the help with Chinese translation
sv: För hjälpen med den kinesiska översättningen

en: For the help with Dutch translation
sv: För hjälpen med den nederländska översättningen

en: For the help with Finnish translation
sv: För hjälpen med den finska översättningen

en: For the help with French translation
sv: För hjälpen med den franska översättningen

en: For the help with German translation
sv: För hjälpen med den tyska översättningen

en: For the help with Hungarian translation
sv: För hjälpen med den ungerska översättningen

en: For the help with Italian translation
sv: För hjälpen med den italienska översättningen

en: For the help with Japanese translation
sv: För hjälpen med den japanska översättningen

en: For the help with Persian translation
sv: För hjälpen med den persiska översättningen

en: For the help with Polish translation
sv: För hjälpen med den polska översättningen

en: For the help with Spanish translation
sv: För hjälpen med den spanska översättningen

en: For the help with Swedish translation
sv: För hjälpen med den svenska översättningen

en: For the help with Turkish translation
sv: För hjälpen med den turkiska översättningen

en: For the code to hide administrator role
sv: För koden att gömma administratörsrollen

en: For the code enhancement suggestion
sv: För kodförbättringsförslaget

en: Do you wish to see your name with link to your site here? You are welcome! Your help with translation and new ideas are very appreciated.
sv: Hade du velat se ditt namn med en länk till din sida här? Varsågod! Din hjälp med översättningar och nya idéer är mycket uppskattade.
